AI [Tomorrow Summit]

# GeleceğeGeçKalma


11 03 2022Aco Momčilović

Co-Founder and Co-Directo
of Global AI Ethics Institute unvanı

1980 yılında Zagreb’de doğdu. Zagreb Üniversitesi Felsefe Fakültesinde Psikoloji bölümünü bitirmesinin ardından Cotrugli Business School’da Executive MBA yaptı. Sonrasında eğitimine NLP Leadership Academy, EU Funds Project Manager, ve Integral School of Organizational Development’da devam etti. Şu sıralar Dubrovnik Üniversitesi Dijital Ekonomi bölümünde doktora araştırmacısıdır.

Ledo firmasındaki ilk İnsan Kaynakları pozisyonunun ardından 4 yıl L’Oreal Adria’da çalıştı. Bunu takip eden 2 yıl boyunca REWE Group’un bünyesindeki Billa’da İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görev yapmasının ardından çeşitli projeler (üst düzey personel alımından çalışan sayısını düzenleyerek örgütü değiştirmeye dek) ve farklı endüstrilerde İnsan Kaynakları danışmanlığı yaptı. 3 yıl boyunca Rimac Automobili’de İnsan Kaynakları Bölümü Başkanı pozisyonunda çalıştı.

Bunlara ek olarak farklı işletme okullarında çeşitli İnsan Kaynakları, Şirket Kültürü ve diğer konularda dersler vermektedir. Şu sıralar Swiss School of Business and Management - Human Resources Management’ta misafir öğretim üyesidir.

2018 yılının başından beridir FutureHR şirketinin sahibidir ve burada İnsan Kaynakları ve İş Uzmanı/Danışmanı olarak görev yaparak çeşitli müşterilere hizmet sunmaktadır. Şirket Misyonu ve Vizyonu, Kurumsal Markalaşma, Organizasyon Tasarımı, İşe Alım, Eğitimler, Ödenek ve Yan Yardımlar, İşletme Danışmanlığı ve Mentörlüğü ve Yönetim Geliştirme projeleri yönetmektedir.

Boş zamanlarında Hırvatistan’daki tüm MBA mezunlarını bir araya getiren dernek olan MBA Croatia’nın Denetim Kurulunun Başkanlığını yapmaktadır ve aynı zamanda iş ve insani yardım örgütü POZA’nın kurucusu ve önceki dönem başkanıdır. Öte yandan kendisi yurtdışındaki Hırvat iş insanlarını biraraya getiren Meeting G2 projesinin de bir parçasıdır.

Ayrıca Hırvatistan’daki küçük ve orta ölçekli işletmeleri bir araya getiren Voice of Entrepreneurs derneğinin kurucularından olup Denetim Kurulu üyesidir. Ulusal Yapay Zeka Sermayesi konseptinin yaratıcısı ve araştırmacısıdır ve de 2021’de Paris’te kurulan Global AI Ethics Institute’ün kurucu ortağı ve ortak direktörüdür.