AI [Tomorrow Summit]

# GeleceğeGeçKalma


11 03 2022

Halil Kulluk

Intekno Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı
DEİK Türkiye - Finlandiya İş Konseyi Başkanı
Carnegie Mellon Üniversitesi Türkiye Mezunlar Derneği BaşkanıHalil Kulluk Intekno Şirketler Topluluğu’nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.
1982 yılında, İngiltere’de, Nottingham Üniversitesi Üretim Mühendisliği ve Yönetim Bilimleri Bölümlerinde Lisans eğitimini tamamladı. Daha sonra, ABD'de Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisansını yaptı. 1984-1986 yıllarında Carnegie Mellon Üniversitesi Robotik Enstitüsü’nde Araştırma Mühendisi olarak çalıştı.
Ardından, Esnek İmalat Laboratuarı Direktörlüğüne atandı ve Pennsylvania Eyaleti Ben Franklin Ortaklığı tarafından desteklenen “Küçük ve Orta Ölçekli İmalatçılar için Geleceğin Fabrikası” projesinin Baş Araştırmacısı olarak görev yaptı. 1988 yılında, Robotik Enstitüsü bünyesinde İmalat ve Mühendislik Teknolojileri Uygulama Merkezini (METAC) kurdu. Dört yıl boyunca bu Merkezin Direktörlüğünü üstlendi Robotik, bilgisayar destekli imalat, yapay zeka ve uzman sistemler alanlarında üniversite ile sanayi arasında teknoloji transfer modelleri ve yapay zeka tekniklerinin endüstrisinde geliştirilmesinde ve uygulanmasında etkin çalışmalar yaptı. Bu dönemde, kendisine imalat bilimleri ve üretim süreçlerinde yapay zeka uygulamaları dersleri verdiği Makine Mühendisliği Bölümü tarafından Adjunct Professor unvanı verildi.
1987 yılında, teknoloji transferi faaliyetlerine uluslararası bir perspektif eklemek amacıyla Pittsburgh'da International Technology & Knowledge Company (Intekno), 1991 yılında ise İstanbul’da Intekno Teknoloji Transfer Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketini kurdu. Bugün İntekno Şirketler Topluluğu, altı şirketi aracılığıyla, ABD, Avrupa, Orta Doğu, Çin ve Türkiye arasında, mühendislik, müteahhitlik, teknoloji transferi, uluslararası ticaret ve yatırım alanlarında faaliyette bulunmaktadır.
1999 yılından bu yana US Exim Bank kredi faaliyetleri alanında Pittsburgh merkezli PNC Bank’a danışmanlık hizmetleri de vermektedir. 1996 yılında DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Türk-Gürcü İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Avrasya İş Konseyleri Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Orta Avrupa İş Konseyi Koordinatör Başkanı, Türk-Slovak İş Konseyi Başkanlığı ve Türk- Çek Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanlığı yapan Kulluk, şu anda Türk – Finlandiya İş Konseyi Başkanıdır. 2007 yılı Ağustos ayında Qatar Science and Technology Park ve Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından desteklenen Doha Katar’daki Kurumsal İnovasyon ve Girişimcilik Programı Danışmanlar Kuruluna seçilmiştir.
2012 -2014 yılları arasında Viyana merkezli Business Advisory Council for South Eastern Europe and Eurasia (BACSEE) Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.
2011 yılından bu yana mühendislik ve müteahhitlik alanlarında dünyanın önde gelen kuruluşlarından Parsons Corporation’ın Executive Advisor görevini üstlenmiştir.